Grandfinále Faldo Series - 3.díl

Friday 17.10.2014

Grandfinále Faldo Series - 3.díl

V prvním díle jsme Vám představili Grandfinále Faldo Series a jeho české účastníky, ve druhém potom lákadla, která na hráče v Greenbrier čekají. V dnešním díle si představíme resort, který bude dějištěm letošního Grandfinále.

The Greenbrier, který se pyšní přívlastkem „ America’s Resort“, je špičkovým prázdninovým a rekreačním střediskem v lázeňském městě White Sulpur Springs v americkém státě Západní Virginie, asi 4 hodiny cesty jihozápadně od Washingtonu. Letovisko The Greenbrier není pouze o golfu – i když hřišť je tu také dost. Návštěvníci a turisté se mohou bavit nejen s golfovými holemi, ale také v mnoha lázeňských a relaxačních zařízeních, několika kasinech a kinech nebo mohou svůj volný čas trávit v restauracích, kavárnách a barech. Greenbrier bylo také oblíbenou prázdninovou destinací pro celkem 26 amerických prezidentů. Z této doby pochází „Malý bílý dům“, který byl během studené války doplněn o rozsáhlý protiatomový bunkr. Celý komplex je koncipován neuvěřitelně velkoryse, prakticky neexistuje služba, kterou byste v Greenbrier nenašli.

Co se golfu týče, mohou si hráči vybrat celkem z pěti prvotřídních osmnáctek, respektive pouze čtyř - jedna je čistě soukromá. Špičkové hřiště The Old White TPC je dějištěm nejen Grandfinále Faldo Series, ale pravidelně se zde rovněž koná podnik PGA Tour The Greenbrier Classic. Druhé velmi prestižní hřiště, jednoduše nazvané The Greenbrier, hostilo v roce 1979 Ryder Cup a v roce 1994 Solheim Cup. Na třetím, nejvíce kopcovitém hřišti v Greenbrier nazvaném The Meadows hráče uchvátí nádherné výhledy na celý resort. Pro golfisty přístupné je také nejstarší hřiště v Americe Oakhurst Links, které bylo postaveno už v roce 1884 – toto je pravá kolébka amerického golfu a i dnes si zde můžete vyzkoušet hru unikátními hickorovými holemi a gutaperčovými míči. Na poslední osmnáctku z našeho výčtu - The Snead - mají přístup pouze členové exkluzivního The Greenbrier Sporting Clubu. Emeritní PGA Pro tohoto elitního klubu je Tom Watson, aktuální kapitán amerického rydercupového týmu.

Hřiště, na kterém si zahrají finalisté Faldo Series, je skutečnou perlou mezi americkými hřišti. The Old White TPC (TPC znamená, že hřiště je provozováno přímo nejvyšší golfovou autoritou ve Spojených státech – PGA), charakteristické vlněnými fairwayemi a členitými greeny, bylo otevřeno v dubnu 1914 prezidentem Woodrowem Wilsonem. Obklopené hustým lesem, četnými písečnými překážkami a do hry prakticky nezasahující vodou, každá jamka na této legendě je skutečně nezapomenutelná.

Všechny tři turnajové dny (středa-pátek) startují hráči z prvního a desátého odpaliště, nicméně The Old White TPC není tvořeno dvěma devítijamkovými okruhy, ale jednou výzvou 18 jamek najednou, proto je pro dopravu na desáté týčko pro hráče zřízen speciální shuttle servis. Jako zajímavost se dá označit místní, bezmála osmdesátiletý startér, který k prvnímu drivu pouštěl už desítky a stovky golfových hrdinů několika generací.

I pro hráče Faldo Series je účast v Greenbrier velkým zážitkem, ze kterého si každý chce přivézt nejen příjemné vzpomínky, ale také nějaký ten suvenýr. „Hodně frčí věci s logem Greenbrier, znak vřídla se stříškou je na spoustě merchandisingových věcech – tužky, bloky, trička, kalhoty, bundy, svíčky, hrníčky…," popisuje Olda Šámal, ředitel turnaje Faldo Series Czech Championship. „Trička jsou asi nejvděčnější, sám jsem si jedno loni přivezl," doplňuje vedoucí letošní české výpravy dotaz na oblíbené suvenýry .

Pro finalisty Faldo Series je také nachystáno oficiální turnajové oblečení se znakem Faldo Series, které je povinnost nosit během turnaje - trička, svetry, čepice. „Supr suvenýr zase bude společná fotka všech hráčů s klubovnou Greenbrier v pozadí a samozřejmě se Sirem Nickem v popředí,“ shrnuje dotaz na oblíbené suvenýry ředitel turnaje Faldo Series Czech Championship, který i letos bude v Greenbrier přítomen.

Na závěr přinášíme žhavou zákulisní novinku. Již nyní je známé letošní složení hlavních hostů Grandfinále Faldo Series 2015: hlavní postavou pochopitelně bude Sir Nick Faldo - šestinásobný vítěz turnajů kategorie Major. Jako důležitý host přednášející na svých workshopech bude Ted Bishop - 38. prezident PGA of America. Nepřehlédnutelnou postavou bude také Fanny Sunesson - světově proslulá caddy mnoha top hráčů včetně Sira Nicka. Nebude chybět ani Keith Wood - osobní kouč Nicka Falda, který už je českým hráčům známý z turnaje Faldo Series v Telči.

Tolik předodjezdové představení Grandfinále Faldo Series 2015, další článek na téma Faldo Series zveřejníme až začátkem příštího týdne s nejžhavějšími informacemi přímo z místa dění.